KURUMSAL

Konsepten Üretime


Mükemmellik için planlama...

 

Üretilecek ürün üzerinde çalışmamız ayrıntılı bir konsept hazırlamakla başlar. Mühendis ve teknisyenlerden oluşan deneyimli teknik ekibimiz öncelikle ürünün hangi ortam koşulları içinde çalışacağı, enerji verimliliği, performansı, ses seviyesi, montaj kolaylığı ve buna benzer birçok fonksiyonel özellikleri üzerinde yoğunlaşır. Bu özellikler üzerinde yapılan ayrıntılı çalışmalar sonucunda konseptin temel parametreleri oluşturulur.


AKSA MOTOR FAN müşterileri de bu süreçte çok önemli bir rol oynar. Kullanıcılarla yapılan görüşmeler tasarımcılarımıza ilk elden çok değerli fikirleri duyma şansı sağlar. Bu şekilde üretilecek ürün daha konsept aşamasında sağlam temeller üzerine oturma şansı bulur.

 


  

Bilgisayar destekli tasarım : Simülasyonlar ve Analizler...

 

  Oluşturulmuş ayrıntılı konseptin hayata geçirilmesi tasarım ekimizin işidir. Elde edilen veriler ışığında CAD/CAM programları kullanılarak ürünlerimiz en ince detaya kadar bilgisayar destekli tasarım yoluyla tasarlanır. Ürünün her bir parçası optimum hassasiyetle tasarlanarak simülasyonlar ve analizler için hazır hale getirilir.

 

Katı modellemesi tamamlanan ürün öncelikle mekanik dayanım simülasyonlarından geçirilir. Bu simülasyonlardan başarıyla geçen tasarımın, en verimli hava akış şekli, performans eğrileri ve istenilen verimliliği elde edilene kadar Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) ve Sonlu Elemanlar Analizi (FEA) yöntemleri kullanılarak analizleri yapılır. Tasarlanan ürün, bu aşamada elde edilen analiz verileri ışığında incelenerek en optimum tasarım elde edilmeye çalışılır. Uzun ve zahmetli bu çalışmalar sonunda, ürün bilgisayar ortamında optimum şekilde tasarlanmış olur.

 


  

Prototip oluşturma ve gerçek şartlarda testler...

 


  Prototip oluşturma tasarım sürecinin tamamlayıcı ve önemli bir adımıdır. Bu aşamada, bilgisayar ortamında tasarlanan ürünün yüksek hassasiyetle ve gerçek ürüne %100 yakın mükemmellikte prototipi oluşturularak gerçek koşullar altında test edilebilecek hale getirlir. Hızlı prototipleme ile bire bir numunenin yapılması sayesinde tasarım aşamasında iken sorunların fark edilmesi ve ortadan kaldırılması sağlanır.

 

Ürün prototipleri AKSA MOTOR FAN ve AIRCOLR adını taşımaya hak ettiklerinden emin olabilmek için kalite bölümümüzde en zorlu testlerden geçer. Uluslararası standartların belirlediği koşullar altında çok sayıda testlerden geçen prototip ürünler kusursuz bir ürünün oluşması yolunda bizlere muazzam bilgiler verirler. Bu bilgiler ışığında, eğer varsa ürünün eksik tarafları giderilerek gerçek fiziksel koşullarda çalışabilen en optimum tasarım elde edilmiş olur.

 

Bütün bu aşamalardan başarıyla geçen tasarım artık ürün haline gelmeye hazırdır.